Пројектни тим је у октобру месецу 2022. године конкурисао за Еразмус + акредитацију у области образовања одраслих и једна смо од шест организација које се баве образовањем одраслих у Србији које су добиле акредитацију. Ова акредитација нам олакшава приступ краткорочним пројектима мобилности, а наши циљеви у оквиру петогодишњег периода периода на који нам је одобрена акредитација ће бити:
• Унапређивање дигиталних компетенција запослених у коришћењу ИКТ-а у настави
• Унапређивање компетенција запослених у области екологије и рециклаже
• Унапређивање стручних компетенција наставника у раду са нехомогеном групом ученика.
Прва област коју смо изабрали је екологија и рециклажа. Почетком марта 2024. године Мобилни тим је ишао на посматрање посла у ПОУ Чаковец, које већ има неколико завршених пројеката из ове области, а ради са истом циљном групом као и ми.
Током мобилности смо се детаљно упознали са радом организације ПОУ Чаковец на пољу образовања, формалног и информалног, обукама и течајевима које спроводе у оквиру образовања одраслих, као и њиховим учешћем у националним, међународним пројектима с посебним акцентом на "зеленим" пројектима које су спроводили и у којима тренутно учествују у оквиру Ерасмус +. Домаћини су нас упознали са резултатима својих "зелених пројеката : Рециклирање отпада помоћу рукотворина и Подизање свести за зелену сутрашњицу, као и са другим пројектима на којима су тренутно активни и поделили са нама искуства добре праксе у пројектним активностима са одраслим полазницима. Такође, поделили су са нама искуства о инхерентној повезаности "зелених" тема и пракси са дигиталнима. Присуствовали смо и учествовали у радионици: Оригами као начин поновне употребе папира, која нам је дала интересантне идеје за рад са нашим полазницима.
Увидом у резултате пројеката који се баве екологијом и рециклажом сазнали смо како они практично примењују стечена знања и како кроз образовање својих полазника у оквиру школских предмета, али и кроз разне активности, радионице, пројектну наставу утичу на подизање свести о значају заштите животне средине и рециклирању отпада.
По повратку са мобилности, Мобилни тим је кроз презентацију представио члановима Наставничког већа оно што смо видели и научили и што ћемо пробати да применимо у нашим условима. Направљена је презентација Чувајмо нашу планету, она нема никог другог осим нас! као основ за будуће активности.
Угледни часови на ову тему одржани су у Орловском насељу и у школи на Славији, а одржана је и радионица у одељењима Друге шансе и редовним одељењима нижег и вишег ступња у школи „Јован Цвијић“.
У школи „Јован Цвијић“ презентацију и радионицу оригамија су одржале учитељица нижег ступња Милица Божовић и наставница српског Биљана Глушац. На часу су били присутни полазници ФООО Друга шанса, ученици нижег ступња , као и ученици 5, 7. и 8. разреда.
У одељењима 6. и 8. разреда, као и нижег ступња у Орловском насељу у Миријеву угледни час је одржан у сарадњи наставнице биологије Маје Гордић и чланова Пројектног тима, наставнице српског Биљане Глушац и учитеља нижег ступња Горана Контића. Након одржане презентације чланови Тима, наставници и директор школе су, заједно са ученицима спровели еколошку акцију чишћења околине контејнера у којима се одвија настава. Засадили смо и малу еколошку башту "пријатељства" у жардињерама од старих гума и показали како се отпад може корисно искористити. Наши најмлађи ученици су дали свој допринос на оригами радионици, а сви смо уживали у заједничком дружењу. Ове активности смо спровели у оквиру „Недеље сећања и заједништва“ посвећене трагично настрадалима у школи „Владислав Рибникар“, Малој Дубони и Орашју па смо се у разговору са децом подсетили и важности развоја другарства и међусобног поштовања без обзира на разлике које постоје међу људима. Закључили смо да само разговором, уважавањем различитости и развијањем емпатије можемо да превазиђемо све проблеме.
Последње недеље ове школске године угледни час је одржан у школи на Славији, у одељењима седмог и осмих разреда. Презентацију и радионице су одржале наставница биологије Маја Гордић, наставница техничког Драгана Николић у сарадњи са члановима Пројектног тима, наставницом српског језика Биљаном Глушац, Слађаном Дивац, наставницом географије и Татјаном Радовић, психологом школе.
Након одржане презентације заједно са ученицима смо чистили и уређивали простор око школе, радили у радионицама оригами и правили предмете од пластичних боца. Наше вредне девојчице су написале саставе на тему очувања природе од којих ћемо направити пано.
На наставничком већу 2. 7. 2024. представили смо колегама, члановима Наставничког већа, пројектне активности којима смо се бавили претходних месеци у оквиру пројекта Екологија и рециклажа. С обзиром да смо ову школску годину привели крају од септембра ћемо наставити са овим, али и неким новим активностима јер је подизање еколошке свести важно и за појединце, али и целу заједницу, поготово јер многи наши полазници живе у нехигијенским насељима па је сваки помак на овом нивоу значајан.